www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак матки

 Рак матки зустрічається дуже часто, займаючи в даний час у жінок четверте місце після раку молочної залози, шкіри і шлунково-кишкового тракту. Ця форма злоякісних пухлин спостерігається зазвичай у віці від 40 до 60 років. Фактори ризику - діабет, гіпертонічна хвороба, куріння, інфікування вірусом папіломи людини, ВІЛ, ранній початок статевого життя, пізня менопауза й порушення менструального циклу, безплідність, велика кількість сексуальних партнерів, ранні перші пологи, венеричні захворювання, прийом пероральних контрацептивів.

 

Одним із факторів ризику є ожиріння: у жінок із масою тіла, що перевищує норму на 10-25 кг, ризик розвитку рака ендометрію в 3 рази більший, ніж при нормальній масі тіла, а в жінок із перевищенням маси тіла більш ніж на 25 кг ризик захворювання в 9 разів вищий.

 

Широко відомі передракові стани, що грають значну роль у виникненні рака. Це ерозії, виразки, рубці після родової травми, розростання епітелію (кондиломи, поліпи) і лейкоплакії, а також хронічні запальні процеси - ендоцервіцити й ендометрити.

 

Відповідно характеру епітелію різних відділів матки розрізняють плоскоклітинний рак шийки і залозистий рак (аденокарциному) шийного каналу й порожнини матки. Аденокарцинома - основний морфологічний варіант (до 70%). Варто вказати, що порівняно рідкісною пухлиною, що вражає матку, є саркома. Розрізняють три ступені диференціації пухлини (високодиференційовані, помірно диференційовані й недиференційовані).

 

При раку матки розрізняють 4 стадії його розвитку: 1 стадія - розташування пухлини в тілі матки, II стадія - ураження тіла й шийки матки, III стадія - поширення на параметральну клітковину або метастази в піхву, IV стадія - поширення за межі таза, проростання сечового міхура або прямої кишки.

 

Клініка.

 

Клінічна симптоматика складається зі скарг на біли, кровотечі й болі. Однак усі ці три симптоми виникають тільки в період розпаду пухлини і час їхньої появи залежить від терміну початку виразки. Тому в ряді випадків протягом тривалого періоду рак матки може не давати ніяких симптомів.

 

Біли бувають різного характеру: водянистого, слизового, пофарбовані кров'ю, без запаху і смердючі. Домішок крові додає білям вид м'ясних помиїв. Затримка виділень у піхві й інфекція, що приєднується, призводить до появи гнійних білій із запахом. При раку III і IV стадій виділення зі статевих шляхів носять гнильний характер. Кровотечі можуть носити характер невеликих кров'янистих виділень, а також одноразових чи багаторазових рясних крововтрат. Для рака шийки матки дуже типові так називані контактні кровотечі (під час статевих зносин, при спринцюванні, піхвовому дослідженні або після підйому ваги). Якщо в жінки вже припинилися менструації, то поява кров'янистих виділень із піхви в більшості випадків служить ознакою злоякісної пухлини.

 

Болі є пізнім симптомом, що свідчить про залучення в раковий процес лімфатичних вузлів і клітковини таза з утворенням інфільтратів, що здавлюють нервові стовбури й сплетіння. Загальні симптоми і, зокрема, кахексія (зниження маси тіла) виникають украй пізно, у дуже занедбаних стадіях, і зазвичай жінки, що страждають на рак матки, зберігають зовні квітучий, здоровий вигляд.

 

Діагностика.

 

Розпізнавання рака матки починають із вивчення скарг хворої і перебігу хвороби. У всіх підозрілих по анамнезі випадках хворі підлягають негайному обстеженню у гінеколога. Зовсім неприпустимо призначати яке-небудь лікування таких хворих без детального обстеження.

 

Обстеження включає піхвове дворучне дослідження, ректальне дворучне дослідження й огляд за допомогою дзеркал.

 

При піхвовому дослідженні у випадках досить вираженого пухлинного процесу вдається визначити ті чи інші зміни в шийці в залежності від типу росту пухлини (екзофітний, ендофітний і змішаний). Як правило, дослідження супроводжується кровоточивістю в результаті травмування пухлини пальцем, що досліджує. При розповсюдженому раку матки додатково проводять дослідження через пряму кишку для уточнення переходу пухлини на стінки таза і крижово-маткові зв'язування.

 

Для виявлення початкових стадій рака шийки матки не можна обмежуватися тільки піхвовим дослідженням; обов'язкове проведення огляду за допомогою дзеркал. Для виявлення ранніх форм рака у всіх випадках тих чи інших змін на шийці матки беруть мазки для цитологічного дослідження або біопсію. При підозрі на рак шийного каналу чи порожнини матки проводять діагностичне роздільне вискоблювання шийного каналу і порожнини матки і наступне гістологічне дослідження.

 

Усі ці дослідження можуть бути проведені вже в поліклініці при наявності необхідного інструментарію й дотримання правил асептики. Для ілюстрації важливості комплексного обстеження досить указати, що рак шийки матки залишається нерозпізнаним більш ніж у половини хворих, обстеження яких складалося тільки у дворучному піхвовому дослідженні. У той же час при огляді за допомогою дзеркал число помилок у діагнозі зменшується майже в 5 разів, а при використанні біопсії вони спостерігаються лише в поодиноких випадках.

 

Останнім часом широке поширення і велике значення набула ультразвукова томографія (УЗД), що дозволяє виявляти зміни в матці недоступні іншим методам дослідження. Вона стала обов'язковим методом дослідження при підозрі на будь-які доброякісні і злоякісні утворення в матці.

 

Для встановлення ураження лімфатичних вузлів і метастазів, що дуже часто супроводжують рак шийки матки, застосовують рентгенологічні методи - лімфографію й ілєокаваграфію. З цією же метою проводять рентгенографію органів грудної клітини, внутрівенну пієлографію, ірігографію, цистоскопію і ректороманоскопію. Можливе проведення КТ, МРТ, лімфангіографії, біопсії пухлини тонкою голкою.

 

Ці дослідження дуже важливі при раку матки для вироблення плану променевого або комбінованого лікування.

 

Лікування.

 

Тактика лікування залежить від віку хворої, загального стану і клінічної стадії рака. Лікування в основному хірургічне (екстирпація матки з придатками й іноді видалення лімфатичних вузлів таза). Можливе комбіноване лікування - операція, а потім дистанційне опромінення на ділянку кукси піхви, внутрішньопорожнинна гамма-терапія. Проводиться і передопераційна променева терапія, головним чином при III стадії. Променева терапія як самостійний метод застосовується при місцевому поширенні пухлинного процесу, при протипоказаннях до операції. Протипухлинні препарати ефективні при високодиференційованих пухлинах, у III і IV стадіях хвороби.

 

При раку шийки матки з однаковим успіхом проводять лікування як методом сполученої променевої терапії, так і хірургічне (розширена екстирпація матки з придатками). Лікування залежить від стадії захворювання. При Іа стадії (мікроінвазивний рак) роблять екстирпацію матки з придатками. При стадії Іб (рак обмежений шийкою матки) показане дистанційне або внутрішньопорожнинне опромінення з наступною розширеною екстирпацією матки з придатками, чи, навпаки, спочатку роблять операцію, а потім дистанційну гамма-терапію. В II стадії (залучення верхньої частини піхви, можливий перехід на тіло матки й інфільтрація параметрію без переходу на стінки таза) основним методом лікування є променевий, хірургічне втручання застосовують рідко. При III стадії (перехід на нижню частину піхви, інфільтрація параметрію з переходом на кістки таза) показане променеве лікування. Нарешті, при IV стадії (перехід на сечовий міхур, пряму кишку або віддалене метастазування) застосовують лише паліативне опромінення. У пізніх стадіях проводять симптоматичне лікування, можливе застосування хіміотерапевтичного лікування.

 

Після лікування обов'язкові періодичні відвідування лікаря для обстеження органів малого таза й узяття мазка. Також дослідження включають рентгенографію органів грудної клітини, УЗД і внутрівенну пієлографію. Протягом першого року відвідування лікаря кожні 3 міс., потім протягом 5 років - кожні 6 міс. Через 5 років контроль здійснюють щорічно.

 

При рецидивах, якщо процес локалізований, проводять часткову або тотальну тазову екзентерацію (видалення єдиним блоком матки, шийки матки, піхви, параметрію, сечового міхура і прямої кишки). При наявності віддалених метастазів хворі зазвичай отримують хіміотерапію. Променеву терапію можна використовувати для паліативного лікування болючих метастазів.

 

Метастазування.

 

Найбільше часто пухлини дають метастази в тазові лімфатичні вузли, рідше в пахові. Віддалені метастази частіше в нирки, печінку, легені, мають поганий прогноз.

 

Прогноз.

 

При раку матки 5-літня виживаність після хірургічного лікування від 84 до 45% у залежності від стадії захворювання. При рецидивах 25% хворих, які спочатку піддалися хірургічному лікуванню, можуть бути врятовані від рецидиву захворювання за допомогою променевої терапії тазових органів. При метастатичних рецидивах випадки вилікування винятково рідкісні, а лікувальний ефект індивідуальний і нетривалий. У IV стадії захворювання 5-літня виживаність - до 9%.

 

Профілактика.

 

Рання діагностика й профілактика рака матки можливі тільки шляхом систематичних профілактичних оглядів усіх жінок старше 30 років (не рідше 2 разів на рік). Регулярні обстеження бажано починати з початком статевого життя. Регулярні огляди, ультразвукова томографія і цитологічне дослідження (один раз у 2 роки) сприяють виявленню передпухлинних захворювань, а їхнє лікування - профілактиці рака.

 

Не менш важливе значення має своєчасне й правильне лікування передракових захворювань шийки матки. Особливих характерних ознак, властивих тільки передраковим захворюванням шийки матки, нема, вони мають перебіг як звичайні запальні захворювання. Загальними для передракових захворювань ознаками є тривалий хронічний перебіг, сталість симптомів, а головне - відсутність ефекту від консервативного (протизапального) лікування. Лікування передракових захворювань шийки матки повинне бути радикальним і полягає в електроексцизії, електрокоагуляції уражених ділянок або навіть ампутації шийки матки. Застосовують також променевий методу лікування у вигляді аплікаційної радієвої терапії. Серед хворих, які радикально лікувалися із приводу різних передракових уражень, смертність від рака шийки матки знизилася в 6 разів.

 

Так само необхідна відмова від куріння, профілактика захворювань, що передаються статевим шляхом.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть