www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак прямої кишки

 Рак прямої кишки займає по частоті 6-7 місце серед інших локалізацій, складаючи близько 4-5% всіх ракових захворювань. Серед локалізацій у кишечнику раку прямої кишки належить перше місце (70-80% всіх раків кишечника).

 

Найбільше часто рак прямої кишки спостерігається у віці 40-60 років, однак він може виникати й у більш молодому віці (20-30 років), причому навіть частіше, ніж інші форми рака. Жінки й чоловіки захворюють з однаковою частотою.

 

До передуючих захворювань, із якими пов'язують виникнення рака прямої кишки, відносять хронічні запальні процеси в прямій кишці (проктити, виразки), ускладнення довгостроково існуючого геморою - тріщини, свищі, а головне поліпи й поліпоз прямої кишки.

 

Рак прямої кишки відповідно локалізації пухлини розділяють на наступні форми:

 

а) високий супраампулярний рак, найчастіше щільний скірр, який кільцеподібно звужує просвіт кишки і швидко приводить до стенозу;

б) ампулярный рак, зазвичай будови аденокарциноми, що зустрічається найбільш часто, росте у вигляді екзофітної (вибухаючої) пухлини або у вигляді кратероподібної виразки, яка кровоточить, з інфільтрованою підставою;

в) анальний рак, що виникає безпосередньо над заднєпрохідним отвором у вигляді щільної пухлини або виразки й нерідко має плоскоклітинну будову.

 

Слід зазначити, що в прямій кишці виникають і інші форми пухлин - злоякісна меланома та саркоми. По своєму клінічному плині й методам лікування вони мало відрізняються від ракових процесів.

 

Клініка.

 

Клінічна картина при раку прямої кишки на ранніх стадіях, так само як і при інших раках порожнинних органів, не має яскравих симптомів. Лише з ростом пухлини в просвіт кишки або її звиразкуванням у хворих з'являються неприємні відчуття тупого болю при проходженні калу, виділення зі стільцем крові й слизу, а потім деформація калових мас (стрічкоподібний стілець). На відміну від геморою кров у калі при раку прямої кишки зазвичай з'являється не наприкінці, а на початку дефекації. У подальшому приєднуються часті позиви на дефекацію, рясні виділення смердючих кров'янисто-гнійних мас, запори, що змінюються поносами.

 

Надалі ознаки хвороби наростають, у важких випадках спостерігаються кишкова непрохідність, кровотеча, запальні ускладнення (абсцес, флегмона, перитоніт). Пухлина може проростати в сечовий міхур, піхву з розвитком свищів, викликати здавлення сечоводів та ін.

 

Діагностика.

 

До числа найважливіших і дуже простих методів розпізнавання рака прямої кишки відноситься її пальцеве дослідження. Найбільша і, на жаль, дуже часта помилка при наявності зазначених вище скарг хворого - ігнорування цього методу дослідження при профілактичних оглядах. Ті чи інші розлади з боку прямої кишки навіть при наявності видимих гемороїдальних вузлів вимагають пальцевого дослідження, що виявляється достатнім для діагностики рака в 80-90% хворих.

 

Дослідження прямої кишки пальцем роблять при положенні хворого на спині або на боці з підтягнутими до живота колінами або у колінно-ліктьовому положенні. При неможливості досягти пухлини пальцем хворого досліджують у положенні на корках - у момент напружування пухлина трохи зміщається донизу і стає доступної обмацуванню.

 

Другим і, безперечно, важливим методом дослідження є ректороманоскопія та колоноскопія, що дозволяють провести огляд кишки з біопсією. Це дослідження абсолютно необхідне, тому що хірургічне втручання при раку прямої кишки носить характер, що калічить, і без морфологічного підтвердження діагнозу виконано бути не може.

 

Третім методом, показаним при високорозташованих раках, є рентгенологічне обстеження, що виявляє картину, подібну до раків товстої кишки.

 

Добір хворих для обстеження проводять після аналізу клінічних симптомів, одержання результатів аналізу калу на наявність крові, визначення в крові карциноембріонального антигену. Для виключення метастазів у печінку роблять ультразвукову томографію (УЗД).

 

Лікування.

 

Радикальне лікування рака прямої кишки проводять чисто хірургічним методом, хоча в даний час ведуться дослідження про використання променевої терапії у передопераційному періоді.

 

В основному виконують два типи операцій: черевно-промежинну екстирпацію прямої кишки з утворенням протиприродного заднього проходу на черевній стінці, і черевно-анальну резекцію з низведенням сигмоподібної кишки й підшиванням її до шкіри фізіологічного заднєпрохідного отвору. Другий тип операції виконують лише при відносно високо розташованих раках ранньої стадії і за наявності довгої сигмоподібної кишки, що без натягу можна вивести донизу до анального отвору.

 

Операції при раку прямої кишки вимагають підготовки кишечника, як і при раках товстої кишки. Післяопераційний період у цих хворих важкий, тому що втручання складні і травмуючі. Потрібно проведення активних протишокових заходів, поповнення втраченої крові й рідин. При виведенні кишки її зазвичай залишають відкритою, укриваючи пов'язкою, а при накладенні протиприродного заднього проходу кишку розкривають тільки через 2 доби. Щоб уникнути скупчення газів, хворих у ці дні не годують, дозволяючи лише питво чаю й мінеральної води. Після того як штучний анус почне функціонувати з нормальним виділенням газів і калу, хворих переводять на загальне харчування. Догляд за цими хворими вимагає зміни пов'язок і туалету навколо виведеної на черевну стінку кишки, а також перев'язок великої рани, що утворилася в промежині після видалення кишки з навколишньою клітковиною.

 

Занедбані форми рака прямої кишки вимагають паліативного (полегшуючий стан хворого) лікування у вигляді накладання протиприродного заднього проходу, що рятує хворого від болісних відчуттів при акті дефекації, а також до деякої міри сприяє уповільненню росту пухлини, яка не піддається постійній травматизації каловими масами.

 

При низько розташованому неоперабельному раку можна допомогти хворому і продовжити його життя шляхом електрокоагуляції пухлини, що оголюється з боку крижів, також із попереднім накладенням протиприродного заднього проходу. На додаток до паліативних операцій проводять променеву терапію занедбаних форм рака прямої кишки або хіміотерапію з тимчасовим полегшенням.

 

Рецидиви рака прямої кишки виникають нерідко в зоні рубців і м'яких тканин промежини. Лікування обмежених рецидивів проводять шляхом повторних висічень, у ряді випадків додаючи до них променеву терапію.

 

Метастазування.

 

Раки прямої кишки метастазують лімфогенним шляхом у лімфатичні вузли брижів, а також по оточуючій кишку тазовій клітковині; потім уражаються лімфатичні вузли по ходу аорти. Гематогенні метастази виникають найчастіше в печінці, хоча спостерігають також і ураження кісток.

 

При низько розташованих анальних раках метастази можуть уражати пахові лімфатичні вузли, і тоді лікування доповнюють ще однією операцією - видаленням цієї групи лімфатичних вузлів.

 

Прогноз.

 

При операбельних формах рака прямої кишки прогноз найбільш сприятливий у порівнянні з іншими локалізаціями рака шлунково-кишкового тракту. Стійке 5-літнє вилікування перевищує 50%.

 

Профілактика.

 

Диспансерному спостереженню у хірургів-проктологів з оглядами не рідше одного разу в рік підлягають хворі групи ризику (страждаючі поліпами й поліпозом прямої кишки, хронічними запальними процесами в прямій кишці (проктити, виразки), ускладненнями довгостроково існуючого геморою - тріщинами, норицями й ін.). Важливою профілактичною мірою є нормалізація харчування, зменшення в раціоні змісту м'ясних продуктів, боротьба із запорами.

 

Оскільки відмічене зменшення ризику захворювання на рак товстого кишечника в курців, деякі автори рекомендують із профілактичною метою після 60 років почати курити.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть