www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак ободової кишки

 Рак ободової кишки складає 5-6% всіх випадків рака. Виникає він частіше в чоловіків у віці 50-60 років. Аденоми, дифузний поліпоз і неспецифічний виразковий коліт підвищують ризик розвитку рака і розглядаються як передпухлинні захворювання. Так, малегнізація при дифузному поліпозі настає майже в 100% випадків.

 

Ріст випадків колоректальних карцином у розвинутих країнах деякі автори пов'язують із збільшенням у харчовому раціоні вмісту м'яса і тваринного жиру, особливо яловичини й свинини, і зменшення клітковини. Відзначено різке зниження випадків захворювання серед вегетаріанців. Висока частота колоректальних карцином серед працівників азбестових виробництв, лісопилок.

 

Найбільше часто ракові пухлини розвиваються в місцях вигинів товстої кишки, тобто в місцях застою калових мас, що дозволяє розглядати хронічні запори як один із факторів схильності. Відіграють роль також хронічний коліт і, головне, поліпоз товстої кишки.

 

Улюблена локалізація рака - сліпа кишка, печіночний вигін, селезінковий кут і сигмоподібна кишка. Приблизно 40% припадає на ураження сліпої кишки і 25% - сигмоподібної. При раку, що виникає на фоні поліпозу, нерідкі множинні вогнища розвитку пухлин (подвійна й потрійна локалізація).

 

При раку товстої кишки розрізняють екзофітні (що ростуть усередину кишки) відмежовані форми, ендофітні інфільтруючі й змішані.

 

По гістологічній будови раки, що виходять із залозистого епітелію слизової оболонки кишки, визначають як аденокарциноми, солідні й колоїдні раки, рідко пухлина має будову персневидно-клітинного, недиференційованого або плоскоклітинного рака.

 

Клініка.

 

Клінічна симптоматика різна в залежності від локалізації пухлини. Клінічна картина рака товстої кишки в ранніх стадіях не проявляється якими-небудь яскравими симптомами, хоча при ретельному опитуванні хворого вдається виявити зміну загального самопочуття, зниження працездатності, зменшення апетиту. Схуднення при раку товстої кишки спостерігається рідко, навпроти, хворі можуть навіть додавати у вазі.

 

Надалі з'являється ряд ознак кишкових розладів: гурчання й переливання в кишечнику, поноси й запори, періодичні переймисті чи постійні тупі болі в животі, не пов'язані з прийомом їжі. При розвиненому звуженні просвіту кишки раковою пухлиною виникає однобічне нерівномірне здуття живота. Рак правих відділів ободової кишки викликає анемію внаслідок повільної хронічної крововтрати.

 

Надалі ознаки хвороби наростають, у важких випадках спостерігаються кишкова непрохідність, кровотеча, запальні ускладнення (абсцес, флегмона, перитоніт).

 

Діагностика.

 

При огляді хворого яких-небудь зовнішніх ознак не визначається і, лише при значних розмірах пухлини або в худих хворих її удасться пропальпувати через черевну стінку.

 

Важлива роль у діагностиці належить рентгенологічному дослідженню. При сучасному рівні знань і методиці обстеження рентгенологу вдається виявити ракове ураження товстої кишки навіть у випадку відсутності чітких клінічних ознак. Дослідження проводять за допомогою контрастної суспензії барію, що дається як через рот, так і вводиться за допомогою клізми. У ряді випадків додатково вивчають рельєф слизової кишки на фоні введеного в її просвіт повітря. При цьому виявляється дефект наповнення при екзофітних (вибухаючих у просвіт кишки) пухлинах, або ділянки звуження з неправильним рельєфом слизової й нерівними поїденими контурами.

 

При раку дистальних відділів, тобто поразці сигмоподібної кишки, у число необхідних методів дослідження входить також ректороманоскопія й колоноскопія, при яких оком оглядають слизову оболонку кишки і, знайшовши пухлину, роблять біопсію.

 

Добір хворих для обстеження проводять після аналізу клінічних симптомів, одержання результатів аналізу калу на наявність крові, визначення в крові карциноембріонального антигену.

 

Для виключення метастазів у печінку роблять ультразвукову томографію (УЗД). Лапароскопія (ендоскопічний огляд черевної порожнини) показана для виключення генералізації злоякісного процесу.

 

Лікування.

 

Радикальне лікування рака товстої кишки можливе тільки хірургічним методом. Варіанти операцій різні в залежності від рівня розташування пухлини: при раку сліпої, висхідного відділу і печіночного вигину кишки видаляють усю праву її половину, створюючи анастомоз між підвздошною й поперекоободовою кишкою (правобічна геміколектомія). При раку поперекоободової кишки роблять її резекцію з відновленням прохідності анастомозом між її відрізками, що залишилися; при раку селезінкового кута і спадного відділу видаляють усю ліву половину товстого кишечника із з'єднанням між поперекоободовою і сигмоподібною кишкою (лівостороння геміколектомія); нарешті, при раку сигмоподібної кишки роблять її резекцію. Існує ряд видозмін цих операцій, на яких ми зупинятися не будемо.

 

Підготовка хворих до операцій складається з ретельного очищення кишечника. За 3-4 дні до операції хворих переводять на легку безшлакову дієту, виключивши з раціону хліб, картоплю й інші овочі. За два дні хворі одержують касторову олію і повторні клізми, включаючи вечір напередодні операції. Профілактично протягом 2-З днів проводять курс антибіотиків і сульфамідів.

 

Після операції, крім загальних заходів щодо боротьби з післяопераційним шоком, зневоднюванням і інтоксикацією, хворим призначають вазелінову олію по 30 г. два рази на день. Це легкий засіб, що попускає, не дає можливості формуватися щільному калу, що міг би травмувати шви. З 2-го дня дозволяють питво, а потім легку рідку їжу, поступово розширюючи раціон, і після першого нормального стільця хворих переводять на загальний режим харчування.

 

При неоперабельних, занедбаних формах рака товстої кишки доводиться виконувати паліативні операції - накладення обхідних анастомозів, або калового свища для попередження можливого розвитку гострої кишкової непрохідності при закупорці кишки пухлиною. На додаток до паліативних операцій проводять курс хіміотерапії.

 

Рецидиви рака товстої кишки спостерігають рідко, тільки внаслідок нерадикально виконаної операції і при відсутності віддалених метастазів вдаються до повторних операцій.

 

Метастазування.

 

Рак товстої кишки метастазує лімфатичним шляхам, уражаючи лімфатичні вузли брижів, а потім групу вузлів по ходу черевної аорти. Гематогенні метастази найчастіше виникають у печінці. При проростанні пухлиною серозного покриву кишки може наступити дисемінація процесу по очеревині, що супроводжується асцитом.

 

Прогноз.

 

При раку товстої кишки прогноз залежить від стадії процесу, але при відсутності метастазів у лімфатичні вузли відносно сприятливий, тому що майже половина хворих отримують стійке вилікування.

 

Профілактика.

 

Диспансерному спостереженню підлягають хворі групи ризику. Профілактика рака товстої кишки в основному зводиться до своєчасного радикального лікування поліпоза кишечника, а також правильного лікування коліту для того, щоб не допустити його переходу у хронічну форму.

 

Важливою профілактичною мірою є нормалізація харчування, зменшення в раціоні вмісту м'ясних продуктів, боротьба із запорами.

 

Оскільки відмічене зменшення ризику захворювання на рак товстого кишечника в курців, деякі автори рекомендують із профілактичною метою після 60 років почати курити.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть