www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак шкіри

 Рак шкіри - одна з частих форм злоякісних пухлин, рівною мірою вражаюча чоловіків і жінок, переважно у віці старше 50 років, зазвичай на відкритих ділянках тіла. Частота рака шкіри складає близько 5% загальної захворюваності на рак.

 

Виділяють базальноклітинний і плоскоклітинний рак. Рідко зустрічається рак із придатків шкіри (сальних, потових залоз, волосяних фолікулів).

 

Причинами розвитку рака шкіри можуть служити надмірна інсоляція, зовнішні канцерогенні впливи (рентгенівські промені, деякі хімічні речовини). Передраковими захворюваннями варто вважати альбінізм, довгостроково існуючі виразки, великі рубці і хронічні передпухлинні процеси - дискератози, у тому числі хвороба Бовена, пігментна ксеродерма і вовчанка, радіаційний дерматит, пігментну ксеродерму й ін.

 

Рак шкіри може розвиватися в будь якому місці, трохи частіше на обличчі (спинка і крила носа, кут ока, чоло) і на тулубі у пахвовій ділянці, хоча нерідко вражає стопу або гомілку.

 

Клініка.

 

Плоскоклітинний рак шкіри може перебігати у вигляді вузлової, виразкової, інфільтративної форм і ін.

 

Рак шкіри клінічно проявляється виникненням безболісного щільного одного, чи відразу декількох вузликів, що зливаються між собою, рожево-жовтуватого воскоподібного кольору, іноді з перловими просвітчастими краями, ерітематозними чи пігментованими. Пухлина прогресивно збільшується й швидко звиразковується. Лише деякі форми рака шкіри (базаліоми) відрізняються дуже повільним ростом, іноді існуючи по багато років без видимих змін. Ракова виразка має характерні припідняті, валикоподібні різко ущільнені краї і грязно-сірого кольору дно. В міру розвитку пухлини настає зрощення її з підлягаючими тканинами й утворення щільного нерухомого інфільтрату. Часта ознака - супутня телеангіоектазія.

 

Іноді передпухлинне утворення ніяк не змінюється, але з'являються метастази в лімфатичні вузли. Плоскоклітинний рак тече повільно, але в пізніх стадіях зазвичай виникають регіонарні і віддалені метастази. У рідкісних випадках рак шкіри має агресивний перебіг (рецидиви зі швидким ростом, раннє метастазування в легені, кістки й інші тканини).

 

Діагностика.

 

Ретельний огляд підозрілої на рак пухлини проводять через збільшувальне скло. Для підтвердження діагнозу застосовують радіоізотопне дослідження, визначаючи накопичення радіоактивного фосфору в пухлині, що при раку досягає 300-400% у порівнянні зі здоровою ділянкою шкіри.

 

Основний метод розпізнавання цієї форми рака - цитологічне вивчення відбитків пунктата з виразки або з щільних ділянок пухлини, або біопсія, при якій висікають шматочок у вигляді сектора, захоплюючи краї здорові тканини.

 

Для виключення наявності метастазів у внутрішніх органах використовують ультразвукове дослідження (УЗД), рентгенографію і комп'ютерну томографію (КТ).

 

Лікування.

 

Лікування рака шкіри найчастіше досягається променевою близькофокусною рентгенотерапією, яка при більш розповсюджених формах поєднується з дистанційною гамма-терапією. Застосовують і інші варіанти сполученого опромінювання - близькофокусну рентгенотерапію з наступним упровадженням радіоносних голок.

 

У результаті опромінення, проведеного в середньому протягом 3-4 тижнів, ракова тканина гине, а по зникненні променевої реакції на шкірі настає рубцювання. До хірургічного лікування вдаються або у випадках дуже розповсюдженого ураження, або при таких формах рака, що виявляються низькочутливими до променевої терапії. Тоді після курсу передопераційного опромінення починають широке видалення пухлини, далеко відступивши за її межі по периферії і всередину. Великі раневі дефекти, що утворяться в результаті таких операцій, закривають шляхом шкірної пластики. Можливе також застосування кріодеструкції пухлини.

 

Спеціальна підготовка хворого до цих операцій не потрібна, важливо лише, щоб на навколишній шкірі не залишилося слідів променевої реакції. Зазвичай її змазують індиферентними оліями (персиковою чи облепиховою). Бажано не накладати пов'язок для кращої аерації шкіри. При великих виразках пов'язки формують із ватно-марлевим валиком ("бубликом") для того, щоб не травмувати тканину пухлини.

 

Хіміотерапію при раку шкіри застосовують рідко, хоча існують окремі спостереження успішного лікування ранніх форм мазями з цитостатичними препаратами.

 

При дуже розповсюджених, неоперабельних формах проводять зовнішнє опромінення з паліативною метою, сполучаючи його іноді з внутрішньоартеріальною хіміотерапією.

 

Перебіг рака шкіри відносно сприятливий, хоча в занедбаних стадіях не завжди вдається радикально вилікувати хворого. Іноді доводиться вдаватися до дуже розширених, таких що калічать операцій у вигляді широкого видалення тканин обличчя з резекцією підлягаючих кісток, або  до ампутації кінцівок при раку шкіри. Як і всі злоякісні пухлини, рак шкіри схильний до рецидивів, особливо після неправильно проведеного опромінення або недостатньо широкого видалення.

 

Лікування рака з придатків шкіри тільки хірургічне, інші методи неефективні.

 

Метастазування.

 

Метастазування рака шкіри йде переважно лімфогенним шляхом, тому при обстеженні хворих обов'язкове обмацування прилеглих і віддалених лімфатичних вузлів і при підозрі на їхнє метастатичне ураження - підтвердження діагнозу шляхом пункції. При базальноклітинній карциномі метастазування не буває.

 

Прогноз.

 

За винятком рака шкіри кінцівок, що має більшу злоякісність і швидко дає метастази по лімфатичній системі з ураженням віддалених, недоступних видаленню лімфатичних вузлів, при інших локалізаціях у переважної більшості хворих вдається досягти повного й стійкого видужання. Перебіг повільний. Метастази утворяться вкрай рідко. Вилікування настає більш ніж у 90% випадків. Прогноз сприятливий при поверхневих формах.

 

Профілактика.

 

Профілактика рака шкіри складається з своєчасного лікування хронічних передракових дискератозів, вовчанки, довгостроково незагойних виразок і усуненні великих рубців, а також у запобіжних мірах в осіб, що мають професійні шкідливості.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть