www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак сечового міхура

 З усіх органів сечостатевої системи в чоловіків сечовий міхур є органом, що найбільш часто уражається. Рак сечового міхура становить 1,5-3% до загального числа злоякісних пухлин і 30-50% пухлин сечостатевих органів. Чоловіки занедужують у 3-4 рази частіше, ніж жінки. Найбільше часто ця форма пухлини зустрічається у віці 40-60 років.

 

Виникнення рака сечового міхура пов'язано із палінням тютюну, а також із дією деяких хімічних і біологічних канцерогенів. Промислові канцерогени, які використовуються в гумовому, лакофарбовому, паперовому й хімічному виробництві причетні до виникнення рака сечового міхура. Широко відомий шкідливий вплив аніліну. Так, у робітників, зайнятих в аніліновому виробництві, значно частіше спостерігався рак сечового міхура, ніж серед інших груп населення, причому пухлини виникали через 10 років і більш після припинення контакту з аніліном.

 

До числа передракових захворювань відносять доброякісні епітеліальні пухлини - папіломи, що являють собою ворсинчасті розростання, часто на довгій ніжці і можуть мати розміри від шпилькової голівки до великого яблука. Нерідко зустрічаються множинні папіломи - папілломатоз сечового міхура. Ризик захворювання також вищий в людей страждаючих хронічним циститом.

 

Найбільше часто зустрічається перехідноклітинний рак, рідше плоскоклітинний і аденокарцинома.

 

Крім рака самого міхура, сечовий міхур може уражатися при пухлинах сусідніх органів - передміхурової залози, матки й ін. (дивися відповідні статті сайту).

 

Клініка.

 

Симптоматика рака сечового міхура включає одну головну ведучу ознаку - гематурію (наявність домішків крові в сечі). Вона буває першим симптомом хвороби в 75% випадків. З'являється гематурія зненацька; домішка крові значна, але відсутні характерні для пухлини нирок хробакоподібного вигляду згустки. Гематурія носить більш завзятий характер, ніж при доброякісних папіломах. Через приєднання інфекції й розвиток супутнього циститу може виникнути прискорене болюче сечовипускання. При інфільтрації стінки міхура раковою пухлиною місткість його зменшується, що також викликає частішання сечовипускання. Ускладненнями хвороби можуть бути гідронефроз, пієлонефрит.

 

Діагностика.

 

Ручне дослідження (бімануальна пальпація) завжди обов'язкове, але зростаючі усередину міхура, невеликі пухлини зазвичай не промацуються. Утворення, що пальпуються свідчить про поширене проникаюче ураження міхура.

 

Найбільш доступним є рентгенологічне дослідження сечового міхура з контрастуванням (екскреторна урографія), що дозволяє виявити дефект його наповнення.

 

Основним методом дослідження є цистоскопія (ендоскопічний огляд порожнини міхура), що дозволяє оглянути міхур зсередини, виявити пухлину, із великим ступенем імовірності визначити її характер і поширеність. Для одержання морфологічного діагнозу здійснюють біопсію.

 

При неможливості провести цистоскопію із забором матеріалу на гістологічне дослідження здійснюють цитологічне дослідження сечі на атипові клітини.

 

Широке поширення останнім часом дістало ультразвукове дослідження сечового міхура (УЗД) і комп'ютерна томографія (КТ), що дозволяють на тільки виявити пухлину міхура, але й ступінь проростання стінки і сусідніх органів, наявність метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах.

 

Для уточнення ступеню інфільтрації стінки міхура й переходу її на навколишні тканини іноді вдаються до рентгенологічного дослідження в умовах подвійного контрастування, вводячи в міхур і в навколишню клітковину кисень. На фоні газу можна побачити стовщення стінки міхура й ділянки виходу пухлини за його межі.

 

Для визначення чи виключення метастазів у легені проводять рентгенографію органів грудної клітки. При підозрі на метастази в кістки проводять рентгенографію кісток.

 

Лікування.

 

Лікування включає різні оперативні втручання, променеву й лікарську терапію.

 

Лікування залежить від стадії захворювання. При ранньому виявленні можливе застосування місцевої хіміотерапії.

 

У випадку поширеного ураження (уретра, протоки простати) і прогресуванні симптоматики показані операції. Вони здійснюються в уроонкологічних або урологічних відділеннях і вимагають спеціальних знань і кваліфікації лікаря. Втручання полягають або у резекції міхура, або в повному його видаленні (із видаленням тазових лімфовузлів чи без), пересадженням сечоводів у кишку, або у виведенні їх на шкіру. Іноді проведенню такої операції надають перевагу хіміо- і променевій терапії, а потім при необхідності роблять операцію.

 

Радикальна цистектомія - метод вибору в лікуванні глибоко інфільтруючих пухлин. Вона включає видалення сечового міхура й простати в чоловіків; видалення сечового міхура, уретри, передньої стінки піхви й матки в жінок. Одномоментну пластику сечового міхура виконують тонкою чи товстою кишкою. Летальність після таких операцій - менш 5%. Частота рецидивів - близько 25%.

 

Унутрипузирна хіміотерапія після операції знижує частоту рецидивів поверхневих пухлин сечового міхура.

 

При розповсюдженому раку, залученні заочеревинних лімфатичних вузлів, віддалених метастазах основне значення має хіміотерапія.

 

Дистанційна променева терапія не дає тривалої ремісії.

 

Метастазування.

 

Рак сечового міхура метастазує в основному по лімфатичних шляхах, а головне, схильний швидко поширюватися на оточуючі міхур тканини. Уражаються тазові, заочеревинні лімфатичні вузли. Віддалені метастази спостерігаються порівняно рідко, уражаються легені, печінка, кістки. Рецидиви пухлини виникають як після променевого лікування, так і після хірургічних втручань і підлягають паліативному опроміненню або симптоматичній терапії.

 

Прогноз.

 

Прогноз залежить від стадії процесу й характеру проведеного лікування. Після радикальної операції 5-літня виживаність доходить до 50%. Найкращі результати спостерігають при комбінованому лікуванні (резекція сечового міхура з променевою терапією). П'ятилітня виживаність при стадіях Т1-2 складає 50-80%, стадіях ТЗ - 4-20-30%.

 

Профілактика.

 

Профілактика рака сечового міхура складається із заходів щодо усунення професійних шкідливостей хімічного виробництва, у першу чергу виключають безпосередній контакт робітників із хімікатами, а також строго проводять їхню диспансеризацію. Радикальному лікуванню методом електрокоагуляції або хірургічному видаленню підлягають усі доброякісні папіломи сечового міхура. Необхідне також своєчасне лікування запальних захворювань.

 

Проведені останнім часом дослідження виявили безпосередній зв'язок рака сечового міхура з курінням, тому відмова від куріння є необхідним профілактичним заходом для попередження різних онкологічних захворювань, у тому числі й рака сечового міхура.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Куріння й способи позбавлення від нього.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть