www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак печінки

 Рак печінки може бути первинним, тобто вихідним із клітин печінкових структур, і вторинний - розростання в печінці вторинних метастатичних пухлинних вузлів із ракових клітин, занесених у печінку з інших внутрішніх органів при їхньому первинному пухлинному ураженні. Метастатичні пухлини печінки реєструють у 20 разів частіше, ніж первинні. Печінка є одним з органів, які найбільш часто уражаються метастазами, що пов'язано з її функцією в організмі й відповідним характером кровопостачання. У цілому більш третини пухлин самої різної локалізації вражає печінку гематогенним шляхом.

 

Первинний рак печінки - відносно рідкісне захворювання, що складає, по різних статистиках, від 0,2 до 3% всіх випадків рака. Серед хворих переважають особи чоловічої статі; найбільш ураженим є вік від 50 до 65 років. У чоловіків 90%, а в жінок тільки 40% первинних пухлин печінки злоякісні. У деяких регіонах Південної Африки й Азії гепатоми складають 50% всіх карцином.

 

Розвитку рака печінки сприяє хронічний вірусний гепатит В (80% пацієнтів із гепатомой). Ризик виникнення печінковоклітинного рака в носіїв вірусу зростає в 200 разів (у чоловіків-носіїв він вище, ніж у жінок).

 

Цироз печінки (особливо крупновузлова форма) виявляють приблизно в 60-90% хворих із гепатомой.

 

Розвитку рака печінки сприяють гемохроматоз (надлишковий зміст в організмі заліза), хронічні її захворювання: гепатит, жовчнокам'яна хвороба, паразитарні хвороби (опісторхоз, шистосомоз і інші), а також сифіліс і алкоголізм.

 

Канцерогенно впливати на печінку можуть промислові продукти - поліхлоровані дифеніли, хлоровані вуглеводницеві розчинники (наприклад, тетрахлористий вуглець, нітрозаміни), органічні хлорвміщуючі пестициди, органічні сполуки (афлатоксини, що містяться в харчових продуктах, наприклад, арахісі).

 

Серед первинних пухлин печінки виділяють гепатоцелюлярну карциному (гепатому, печінково-клітинний рак, що виходить, як і видно з назви, із клітин паренхіми печінки), гепатобластому (злоякісну пухлину печінки дитячого віку), холангіокарциному (пухлину з клітин епітелію жовчних проток, що складає 5-30% всіх первинних злоякісних пухлин печінки), ангіосаркому печінки (злоякісну гемангіоендотеліому печінки - одну із самих злоякісних пухлин печінки, яка виходить з ендотелію судин).

 

Клітинна будова метастатичних пухлин печінки відповідає будові первинної пухлини того органа, із якого цей метастаз занесений.

 

Клініка.

 

У початкових стадіях рака спостерігаються загальне нездужання, різні диспептичні розладу (утрата апетиту, нудота, іноді блювота), відчуття ваги в правому підребер'ї, тупі ниючі болі, лихоманка. З'являються загальна слабкість, схуднення (85% випадків) і анемія (недокрів'я).

 

Через кілька тижнів на перший план виступає збільшення печінки (88% випадків), вона може здобувати дерев'янисту щільність, горбистість. При промацуванні ділянки печінки може виявлятися болюче пухлиноподібне утворення (50% випадків). Поступово наростає жовтяниця, ознаки печінкової недостатності (60% випадків). У 10-15% пацієнтів виникає внутрішньочеревна кровотеча і розвивається шок. Можливі ендокринологічні порушення (наприклад, синдром Кушинга) як наслідок секреції пухлинними клітинами гормоноподібних речовин.

 

Діагностика.

 

Спочатку діагноз припускають на підставі скарг і огляду хворого, пальпації й перкусії печінки, лабораторних досліджень (підвищення білірубіна в крові й уробіліну в сечі).

 

Останнім часом велике значення в діагностиці пухлинного ураження печінки має ультразвукове сканування печінки (УЗД). При своїй широкій доступності воно дозволяє детально оглянути структури печінки, із великим ступенем вірогідності виявити вузлові утворення в ній, диференціювати їх доброякісний і злоякісний характер. Під контролем ультразвукового сканування можлива прицільна черезшкірна пункція печінки, що дозволяє отримати точний морфологічний діагноз і відрізнити рак печінки від деяких подібних по симптомах захворювань.

 

У суперечливих випадках застосовуються комп'ютерна томографія (КТ), магнітно-ядерний резонанс (ЯМР, МРТ).

 

Лапароксопічне дослідження дозволяє зробити зовнішній огляд печінки і при наявності змін на її поверхні зробити забір матеріалу на гістологічне дослідження.

 

Вміст фетопротеінів у крові при раку печінки підвищений в 70-90% випадків. Це дослідження може з успіхом застосовуватися для ранньої діагностики захворювання пацієнтам із групи ризику.

 

Значення може мати рентгеноскопія черевної порожнини в умовах пневмоперитонеума (введення повітря в черевну порожнину), при якій на фоні введеного газу може виявлятися збільшена, горбиста печінка.

 

Додаткові дані можна отримати при радіоізотопному скануванні печінки, а також методом контрастного дослідження - гепатографією.

 

Лікування.

 

Радикальне лікування рака печінки представляє поки невирішену задачу, і лише при ізольованих вузлах невеликого розміру вдається виконати їхнє хірургічне видалення (резекцію печінки). Оперативне лікування обов'язково включає біопсію пухлини. Установити операбельність пухлини можливо тільки після виконання лапаротомії (розкриття черевної порожнини). Однак такі спостереження рідкісні, як правило, хворі на рак печінки відносяться до розряду невиліковних і підлягають симптоматичному лікуванню.

 

Хіміотерапевтичні препарати, що вводяться внутрівенно, практично не мають ефекту. Введення препаратів у печінкову артерію дає кращі результати.

 

При метастатичній поразці печінки лікування залежить від типу й локалізації первинної пухлини. Оперативне видалення - найбільш ефективний метод лікування метастазів печінки. Операція показана при поразці тільки однієї частки печінки і при відсутності ознак позапечінкових метастазів.

 

Метастазування.

 

Для первинних пухлин печінки характерний місцевий інвазивний ріст, особливо часто пухлина проростає в діафрагму. Віддалені метастази найчастіше виявляють у легенях (до 45% випадків).

 

Прогноз.

 

Пперебіг рака печінки бурхливий і через кілька місяців призводить до смерті хворого. Як правило, хворі на рак печінки відносяться до розряду невиліковних і підлягають симптоматичному лікуванню. При операбельних пухлинах середня тривалість життя пацієнтів після операції складає 3 роки. 5-літня виживаність - близько 20%. При неоперабельних пухлинах середня тривалість життя пацієнтів після встановлення діагнозу складає 4 міс.

 

При метастатичній поразці печінки при раках інших внутрішніх органів, хворі, найчастіше, відносяться до IV клінічної групи і підлягають симптоматичному лікуванню. Методи лікування й прогноз залежать від характеру первинної пухлини.

 

Профілактика.

 

Оскільки розвитку рака печінки сприяє хронічний вірусний гепатит В і вірусоносійство, деякі паразитарні хвороби, канцерогенний вплив на печінку промислових отрут, в основі первинної профілактики лежить профілактика цих хвороб і охорона навколишнього середовища.

 

Вторинна профілактика полягає в ранньому виявленні і своєчасному лікуванні хронічних захворювань печінки.

 

Особливе значення має боротьба з алкоголізмом, оскільки цироз печінки (особливо крупновузлова форма) виявляють приблизно в 60-90% хворих із гепатомою.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть