www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак підшлункової залози

 Ця форма рака також відноситься до числа відносно рідкісних (2 - 3% всіх раків) і значно частіше спостерігається в чоловіків, головним чином у віці старше 50 років. Ризик захворювання існує вже після 30 років із піком після 70 років.

 

Ракові пухлини найбільш часто розташовуються в голівці підшлункової залози (75% випадків), рідше уражають її тіло й хвіст. По гістологічній будові - це найчастіше аденокарциноми (95%), нерідко скиррозної будови.

 

До передракових станів відносять хронічний панкреатит, кісти й доброякісні пухлини підшлункової залози. Захворюваність на рак підшлункової залози може бути пов'язана з табакокурінням, цукровим діабетом, впливом азбесту. Ризик карциноми підшлункової залози значно зростає у хворих із спадкоємними формами панкреатиту.

 

Клініка.

 

Симптоматика рака голівки підшлункової залози може бути розділена на два періоди. У ранній стадії захворювання мало турбує хворих, і вони не звертаються по медичну допомогу. Першим симптомом хвороби, що насторожує, частіше всього буває біль в епігастральній ділянці й підребер'ях іноді з іррадіацією в спину (болі що опоясують), із наростанням інтенсивності вночі. Можливі тромбофлебіти мігруючого характеру. Надалі характерне прогресуюче зниження маси тіла без ясної причини, важкість у надчеревній ділянці після їжі, загальна слабкість і зниження працездатності.

 

У другому періоді, при прогресуючому збільшенні пухлини з'являється ведуча ознака рака голівки підшлункової залози - жовтяниця. Вона починається поволі, потім швидко наростає до значної інтенсивності зафарблення шкіри із зеленувато-бурим відтінком. Приєднуються сильна сверблячка шкіри й знебарвлення калу. Оскільки здавлення загальної жовчної протоки пухлиною голівки не припиняється, крім жовтяниці, виникають важкі розлади травлення: повна втрата апетиту, особливо до м'яса і жирів, нудота, відрижка, блювота, понос, наростають зневоднювання організму, кахексія (різке зниження маси тіла).

 

Пропальпувати пухлин на ранніх стадіях складно і стає можливим тільки при значних розмірах пухлини або при метастазуванні. Частіше при об'єктивному дослідженні, крім жовтяниці, визначається збільшення печінки і жовчного міхура, тому що останній переповняється жовчю, яка не має виходу по протоці (симптом Курвуазьє). При проростанні пухлини у дванадцятипалу кишку чи шлунок може розвитися кровотеча або стеноз.

 

Рак тіла та хвоста підшлункової залози виявляють рідше, і виявляється він на пізніх стадіях, оскільки пухлини такої локалізації викликають механічну жовтяницю тільки в 10% випадків. Рак тіла залози швидко проростає у верхні брижеві вени й артерії, ворітну вену. Іноді (10-20%) у зв'язку з деструкцією клітин, що виробляють інсулін розвивається цукровий діабет. Пухлина хвоста підшлункової залози часто проростає ворітну вену і селезінкові судини, що призводить до розвитку портальної гіпертензії із збільшенням селезінки й інших характерних симптомів. При локалізації пухлини у хвості й тілі залози особливо виражений больовий синдром у зв'язку з проростанням пухлиною оточуючих залозу численних нервових сплетінь.

 

Деякі рідкісні форми пухлин, що виходять із клітин острівцевого апарату підшлункової залози характеризуються ендокринною секрецією, що в значній мірі визначає клінічну картину хвороби. Клінічний перебіг пухлин острівців повільний, при цьому рівень ендокринної секреції від розміру пухлини не залежить. Таким чином, аденоми, що секретують можуть бути діагностовані рано. Пухлини острівців мають різні клінічні характеристики в залежності від клітинного джерела пухлини. Так, пухлина що виділяє глюкагон призводить до гіперглікемії й дерматиту. Пухлина, що виділяє інсулін призводить до важких гіпоглікемічних кризів. В інших випадках може розвиватися синдроми Золлінгера-Еллісона, Яценко-Кушинга, Вернера-Моррісона, карциноїдний синдром.

 

Діагностика.

 

Захворювання не завжди має настільки типовий перебіг, і встановлення діагнозу в ряді випадків представляє значні труднощі, особливо при раку тіла й хвоста підшлункової залози. На думку про рак підшлункової залози повинні наводити такі дані, як літній вік хворого, жовтяниця при відсутності вказівок на жовчнокам'яну хворобу в минулому, перебіг жовтяниці без лихоманки.

 

У діагностиці захворювання вирішальна роль належить сучасним методам інструментального дослідження: ультразвуковій і комп'ютерній рентгенівській томографії, ендоскопічній ретроградній панкреатографії, ангіографії, релаксаційній дуоденографії.

 

У ряді випадків незважаючи на застосування перерахованих діагностичних процедур, виникають значні утруднення в диференціальній діагностиці з деякими формами хронічного панкреатиту. У такій ситуації остаточний діагноз ставлять на підставі цитологічного й гістологічного дослідження біопсійного матеріалу, отриманого при діагностичній пункції (під ультразвуковим або рентгенівським томографічним контролем) або під час операції.

 

Якщо пухлина підшлункової залози досить великих розмірів і зміщає дванадцятипалу кишку (пізні стадії), її можна знайти при рентгенографії. Так, на підставі симптому розгорнення дванадцятипалої кишки припускають пухлину голівки підшлункової залози. Можливе з цією метою застосування аортографії, коли по порушеннях судинного малюнка підшлункової залози судять про характер її ураження.

 

Лікування.

 

Лікування рака підшлункової залози хірургічне. В колишні роки операції носили чисто паліативний характер і зводилися до накладення того чи іншого соустя для відведення жовчі в кишечник. За останні десятиліття хірургія цієї ділянці досягла значних успіхів. При ранніх, непоширених формах рака роблять складну операцію - панкреато-дуоденальну резекцію, видаляючи частину підшлункової залози разом із протоками і дванадцятипалою кишкою, а потім складними реконструктивними прийомами відновлюють шляхи проходження жовчі і кишкового вмісту. Але така радикальна операція можлива лише в 10- 25% хворих. При розповсюджених процесах і особливо при наявності метастазів рака підшлункової залози, які він дає досить рано в прилеглі й віддалені лімфатичні вузли черевної порожнини, роблять зазначені вище паліативні операції.

 

Променева терапія малоефективна. Деякі успіхи існують при проведенні хіміотерапії. Після проведеного лікування тимчасові ремісії відзначені в 20-40% хворих.

 

Метастазування.

 

Метастазує рак підшлункової залози рано, частіше в регіонарні лімфатичні вузли й печінку. Можливе також метастазування в легені, кістки, очеревину, плевру, наднирники й ін.

 

Прогноз.

 

При пухлинах панкреато-дуоденальної зони прогноз важкий, тому що раннє розпізнавання цих пухлин у більшості випадків утруднене і виконання радикальних утручань можливе лише в обмеженому числі випадків.

 

Майже в 70% хворих діагноз ставлять пізно. Результати лікування таких хворих у зв'язку з цим дуже погані. У США аденокарцинома підшлункової залози займає 4 місце в структурі онкологічної смертності.

 

Профілактика.

 

Загальні міри профілактики (дивись "Профілактика злоякісних пухлин"). Відмова від табакокуріння. Виключення впливу шкідливих факторів зовнішнього середовища, професійних шкідливостей (азбестовий пил).

 

Своєчасне лікування хронічного панкреатиту, цукрового діабету. Систематичні профілактичні огляди при наявності кіст й доброякісних пухлин підшлункової залози, обтяженні спадковості спадкоємними формами панкреатиту.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть