www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак нирки

 Пухлини нирки в дорослих виявляються порівняно рідко й складають 2-3% всіх новоутворень. Переважний вік хворих 55-60 років. Чоловіки хворіють на рак нирки в 2 рази частіше. Серед пухлин нирок виділяють 3 форми:

 

1. Саркома нирки (пухлина Вільмса), що вражає винятково ранній дитячий вік (у 90% випадків до 5 років) і складає майже половину всіх злоякісних пухлин у дітей;

2. Гіпернефрома, або нирково-клітинний рак (виходить із паренхіми нирки) і

3. Рак нирки чи рак балії, (аденокарцинома, яка виходить з епітелію ниркових балій), яка складає 7% всіх пухлин нирок.

 

Фактори, що призводять до виникнення злоякісних пухлин нирок у дорослих вивчені недостатньо й вірогідно не встановлені. Припускають, що появі атипових клітин сприяють хімічне забруднення навколишнього середовища, куріння, застосування гормональних препаратів і цитостатиків, опромінення, вирусоносійство, нитрозаміни й ароматичні аміни. При хворобі Хиппеля-Линдау й полікістозній хворобі нирок відзначена висока захворюваність на рак нирки. Існує кілька наслідуваних форм нирковоклітинних аденокарцином.

 

Клініка.

 

Клінічна картина гіпернефроми і рака нирки в цілому не має відмінностей, однак ознаки захворювання, що настільки часто зустрічаються при нирково-клітинному раку, при раку балії зустрічаються рідше. Характерна клінічна картина складається з типової тріади симптомів: гематурії, пухлини, що прощупується в животі й болю. Однак усі три симптоми спостерігаються разом лише при занедбаному процесі, у ранніх же стадіях зазвичай зустрічаються два і навіть один із них.

 

Гематурія, тобто поява домішки крові в сечі, - одна з найхарактерніших ознак пухлини нирки. Зазвичай вона з'являється зненацька без видимої причини і може носити короткочасний характер, припиняючись також раптово. Через кілька днів або тижнів вона повторюється. Нерідко сеча при цьому містить червоподібні згустки крові. Гематурія надалі при неоперабельному раку нирки стає значним важким проявом хвороби, призводить до різкої анемії.

 

Болі зазвичай неінтенсивні, тупі, ниючі на стороні ураженої нирки. У період гематурії підсилюється біль і з'являються симптоми ниркової кольки. При затримці сечі внаслідок дуже великого скупчення згустків у сечовому міхурі з'являються розлади сечовипускання. З появою гематурії хворий повинен бути терміново обстежений в умовах урологічного відділення.

 

Виявлення пухлини або збільшення нирки при обмацуванні підтверджує діагноз рака, але негативні дані пальпації не виключають його.

 

Іноді злоякісні пухлини нирок супроводжуються стійким підвищенням температури. У кожнім випадку непоясненого підвищення температури в чоловіка старше 40 років із вечірніми підйомами варто пам'ятати про можливість розвитку рака нирки.

 

З додаткових симптомів описують розширення вен сім'яного канатика на стороні пухлини, що не зникає в горизонтальному положенні, що є ознакою проростання пухлиною венозних судин. У випадках, що зайшли далеко, при проростанні пухлиною нижньої порожньої вени виникає розширення шкірних вен черевної стінки ("голова Медузи").

 

Пухлини нирок у дітей не виявляються описаною тріадою симптомів. Часто їх виявляють випадково під час купання дитини або при огляді з приводу іншого захворювання.

 

Діагностика.

 

Хворі із зазначеними симптомами підлягають урологічному обстеженню, що включає внутрівенну екскреторну урографію. Ретроградну піелографію із заповненням балії нирки контрастною рідиною через сечовідний катетер, що вводиться в устя сечоводу при цистоскопії, у дітей практично не застосовують. Виявлення деформації балії чи чашечок, а також збільшення тіні нирки підтверджують діагноз пухлини, особливо у хворого у віці 60-70 років, який раніше не страждав нирковокам'яною хворобою і має перший епізод гематурії.

 

Обов'язковими й одними з найінформативніших методами при виявленні й підтвердженні пухлин нирок у даний час є ультразвукова (УЗД) і комп'ютерна (КТ) томографія. Крім того, під контролем УЗД можна зробити прицільну пункційну біопсію пухлини з вилученням матеріалу для цитологічного дослідження.

 

Однак найінформативніше дослідження при нирково-клітинному раку нирок - селективна ниркова ангіографія, яка мало інформативна при раку балії.

 

Ступінь поширення хвороби на інші органи встановлюють при рентгенографії легень і сцинтіграфії кісток кістяка.

 

Додатково може бути проведене дослідження сечі на наявність атипових клітин, однак вони виявляються винятково рідко.

 

Підвищене значення в аналізі крові має анемія, збільшена ШОЕ, іноді (у 2% випадків) підвищення числа еритроцитів і гемоглобіну у зв'язку із секрецією пухлиною еритропоетина.

 

Лікування.

 

Єдино радикальним методом лікування є хірургічне втручання - видалення нирки (нефректомія). Нефректомію проводять і при наявності метастазів у легені, а іноді й у кістки. Показанням до операції у такій ситуації може бути можливість видалення великої пухлини, рятування хворого від тяжких симптомів (гематурія, біль).

 

Варто сказати, що при видалимих пухлинах нирок з поодиноким метастазом у легені іноді роблять подвійне втручання - видаляють уражену нирку й метастаз у легені. Однак подібні втручання є винятком, тому що процес метастазування рідко носить ізольований характер.

 

При розповсюджених формах із проростанням навколишніх тканин, великими метастазами в лімфатичні вузли заочеревинного простору, а також при наявності віддалених метастазів, що переважно уражають легені й кістки, можливе тільки паліативне та симптоматичне лікування зі спробою застосування хіміотерапії.

 

Терапія ліками іноді ефективна. Регресія пухлини або тривала стабілізація хвороби настає в 40% хворих при невеликих розмірах легеневих метастазів. Тому після нефректомії варто вести ретельне динамічне спостереження за хворими з рентгенографією легень кожні 3 місяці протягом 2 років. При ранньому виявленні метастазів можна в більшому ступені розраховувати на успіх лікування.

 

Метастазування.

 

Лімфогенно пухлини метастазують у паракавальні, парааортальні лімфатичні вузли й у лімфатичні вузли воріт нирки. Для ракових пухлин нирки характерні виражена васкуляризація (розвиток судинної сітки) і швидке метастазування в інші органи. По поразці метастазами на 1 місці стоять легені, потім печінка, кістки, головний мозок.

 

Прогноз.

 

Віддалені результати після радикальних операцій мало втішливі. Після нефректомії 5-літня виживаність складає 40-70%. Пухлини Вільмса в дітей в останні роки з успіхом лікують комплексною терапією: опроміненням у сполученні з хірургічним втручанням і хіміотерапією.

 

Профілактика.

 

Оскільки фактори, що приводять до виникнення злоякісних пухлин нирок у дорослих вивчені недостатньо й вірогідно не встановлені, намагайтеся вести здоровий спосіб життя, виключите шкідливі звички, вчасно лікуйте будь-які захворювання й захворювання нирок у першу чергу.

 

Для раннього виявлення бажано як можна частіше проходити ультразвукове дослідження нирок практично здоровим людям, оскільки поява симптомів (болю, кров у сечі) найчастіше свідчить про занедбану стадію захворювання. Обов'язково обстежтеся в уролога і пройдіть ультразвукове дослідження якщо вас почали турбувати болі в попереку або ви помітили зміну кольору сечі.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих, які пройшли радикальне лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть