www.Cancer.ic.ck.ua
Кращий гуманітарний проект

за підсумками 4-го Міжнародного форуму "HI-TECH 2003"

(докладніше).

Пошук по сайту. Додому.Структура сайта.E-mail

Рак...Життя триває!

 

Просто й дохідливо про те,
що дійсно треба знати про рак:
 

  Вступ. Мета і задачі сайту.

  Загальні відомості про онкологічні захворювання.

  Причини виникнення й способи профілактики.

  Прояви, діагностика й лікування різних форм рака.

  Нові, перспективні методи діагностики й лікування.

  "Ви скажіть, де лікарня. Я туди піду лікуватися..."

  Догляд за хворими на онкозахворювання.

  Як зробити життя хворого на рак повноцінним.

  Листи хворих, їхніх родичів та знайомих.

  Ресурси інтернет з онкології, що рекомендуються.

  Новини сайту. Останні опубліковані статті.

  Докладніше про нас і наші послуги.

  Структура сайту.

 

Наші партнери:

Инфоком, Черкассы

Украинский медицинский каталог.

 

Стаття розділу  Змінити мову перегляду на РОСІЙСЬКУ  

"Прояви, діагностика й лікування різних форм рака"

Рак легені

 Рак бронха й легені зазвичай розглядають разом, поєднуючи їх назвою "бронхопульмональний рак". Розрізняють дві форми: центральний рак легені, що виходить із великого чи дрібного бронха, і периферичний рак, що розвивається із самої тканини легені. Розрізняють центральний рак легені, що росте переважно всередину або зовні бронха (80% випадків); периферичний рак; рідко діагностується медіастінальна форма, міліарний карциноз й ін.

 

За гістологічною структурою рак легені найчастіше буває плоскоклітинним, хоча спостерігаються також залозисті форми (аденокарциноми), різко анаплазовані - дрібноклітинний рак, вівсяноклітинний і деякі інші варіанти.

 

Розвитку рака легені можуть передувати хронічні запальні процеси: хронічна пневмонія, бронхоектатична хвороба, хронічний бронхіт, рубці в легені після раніше перенесеного туберкульозу і т.п. Чималу роль грає і куріння, тому що, відповідно до більшості статистик, рак легені в курящих спостерігається значно частіше, ніж у некурящих. Так, при викурюванні двох і більше пачок сигарет у добу частота рака легені зростає в 15- 25 разів у тій самій віковій групі. Інші фактори ризику - робота на азбестовому виробництві, опромінення.

 

Клініка.

 

Симптоми захворювання різні в залежності від того, де виникає первинна пухлина - у бронху чи в тканині легені.

 

При раку бронха (центральний рак) захворювання зазвичай починається із сухого надсадного кашлю, а потім з'являється харкотиння, нерідко з домішками крові. Дуже характерне для цієї форми періодичне безпричинне виникнення запалення легені - так званій пневмоніт, що супроводжується посиленням кашлю, високою температурою, загальною слабкістю, іноді болями в грудях. Причиною розвитку пневмонітів служить тимчасова закупорка бронха пухлиною внаслідок запалення, що приєднується. При цьому настає ателектаз (безповітряність) того чи іншого сегмента або частки легені, що неминуче супроводжується спалахом інфекції в ателектазованій ділянці. При зменшенні запального компонента навколо пухлини або розпаду її просвіт бронха знову частково відновлюється, ателектаз зникає і всі явища тимчасово припиняються для того, щоб спалахнути знову через кілька місяців. Дуже часто ці "хвилі" пневмоніту приймають за грип, загострення бронхіту і проводять медикаментозне лікування, не обстежуючи хворого рентгенологічно. В інших випадках проводять просвічування легень після стихання явищ пневмоніту, коли зникає характерний для рака симптом ателектазу, і хвороба залишається нерозпізнаною. Надалі перебіг захворювання приймає стійкий характер: стійкий кашель, наростаюча слабкість, підвищення температури й біль в грудях. Порушення дихання можуть бути значними при розвитку гіповентиляції й ателектазу частки або всієї легені.

 

Для периферичного рака легені, що розвивається в самій легеневій тканині, початок хвороби майже безсимптомний. У цих стадіях пухлину нерідко виявляють випадково при профілактичному рентгенологічному обстеженні хворого. Лише із збільшенням розмірів, приєднанням запалення або при проростанні пухлиною бронха чи плеври виникає яскрава симптоматика сильних болів, кашлю з підвищенням температури. На занедбаній стадії внаслідок поширення пухлини в порожнину плеври розвивається раковий плеврит із прогресуючим накопиченням кров'янистого випоту.

 

Діагностика.

 

На ранніх стадіях хвороби зовнішній огляд хворого мало що дає для діагностики рака. При великому ураженні легеневої тканини чи значній ділянці ателектазу виникає задишка, сірувато-блідий колір обличчя, западіння грудної стінки відповідної ателектазу сторони. При раку легені досить рано спостерігають підвищення ШОЕ, іноді лейкоцитоз і анемію.

 

Основний метод розпізнавання рака легені - рентгенологічне дослідження. Для центрального рака характерний симптом ателектазу, а при периферичному на знімках видно округлу, із нерівними контурами інтенсивну тінь, від якої нерідко йде "доріжка" до кореня легені, яка виникає внаслідок ракового лімфангоїту. При наявності метастазів у лімфатичні вузли кореня легені останні видні на рентгенограмі у вигляді декількох кулястих тіней, що зливаються між собою. Рентгенівські знімки обов'язково роблять у двох проекціях, нерідко використовуючи томографію. Сумнівні зміни на рентгенограмі у хворих старших 40 років із великою ймовірністю свідчать про рак легень. При недостатньо ясній рентгенологічній картині застосовують бронхографію. Симптом"кукси" , що виявляється при цьому, має вигляд обриву одного з бронхів, підтверджує наявність центрального рака.

 

Другий обов'язковий метод дослідження - бронхоскопія, при якій буває видно виступаючу в просвіт бронха пухлину, інфільтрацію стінки бронха або його здавлення ззовні.

 

Діагноз, як правило, прагнуть підтвердити морфологічним дослідженням, для чого повторно (до 6-8 разів) досліджують харкотиння на атипові ракові клітини, беруть мазки з поверхні пухлини при бронхоскопії або змиви із бронха. Нерідко вдається зробити біопсію, взявши через бронхоскоп шматочок тканини спеціальним інструментом. При підозрі на метастатичне ураження лімфатичних вузлів середостіння застосовують медіастіноскопію.

 

При дрібноклітинному раку легені першочерговим завданням є оцінка ступеню поширення хвороби, що досягається проведенням сцинтиграфії кістяка, біопсії кісткового мозку, ультразвукового дослідження печінки, комп'ютерної томографії головного мозку.

 

Лікування.

 

Вибір лікування залежить від гістологічної форми рака, його поширеності, наявності метастазів.

 

При недрібноклітинному раку легені лікування може бути як чисто хірургічним, так і комбінованим. Останній метод дає кращі віддалені результати. При комбінованому лікуванні його починають із проведення дистанційної гамма-терапії на зону первинної пухлини й метастазів. Після інтервалу в 2-3 тижні виконують хірургічне втручання: видалення всієї легені - пульмонектомія, або видалення однієї - двох часток - лобектомія й білобектомія. Операції на легені, особливо у ослаблених ракових хворих, - вкрай відповідальні й важкі втручання, що вимагають спеціальної підготовки хворого, високої кваліфікації хірурга, вмілого знеболювання й ретельного післяопераційного догляду.

 

Підготовка хворих складається із загальнозміцнюючих засобів - повноцінного, багатого білками й вітамінами харчування, протизапальної терапії у вигляді загальної антибіотико- і сульфаніламідотерапії, а також місцевого введення антибіотиків через бронхоскоп (лікувальні бронхоскопії), призначення тонізуючих серцево-судинних засобів і лікувальної, особливо дихальної, гімнастики.

 

У післяопераційному періоді хворий повинен бути забезпечений постійною подачею кисню. Після виходу з наркозу йому придають положення напівсидячи й уважно стежать за станом пульсу, артеріального тиску, частотою дихання й за загальним станом хворого. Крім того, в перші 2-3 доби проводять активну аспірацію з плевральної порожнини через залишені дренажі за допомогою відсмоктувача. Необхідний постійний контроль за активною аспірацією з дренажів, тому що затримка крові й повітря в плевральній порожнині загрожує зміщенням середостіння з важкими розладами діяльності серця й можливістю наступного нагноєння з розвитком емпієми плеври.

 

Зазвичай після операції призначають курс антибіотиків та інших медикаментів у залежності від стану хворого, об'єму операції і виникаючих ускладнень. Режим харчування хворих не міняється, за винятком перших днів, коли дієта трохи обмежена. В післяопераційному періоді з другого дня починають дихальну гімнастику для поліпшення кровообігу й попередження застійної пневмонії у здоровій легені.

 

Рецидиви рака легені виникають після недостатньо радикальних операцій, зазвичай у вигляді поновлення росту пухлини в залишеній куксі бронха в тих випадках, коли була значна інфільтрація його стінки далеко за видимими межами пухлини. Лікування рецидивів зазвичай сугубо паліативне.

 

При дисемінованій формі захворювання основним методом лікування є хіміотерапевтичне. Як додатковий метод застосовують променеву терапію. Оперативне втручання застосовують дуже рідко.

 

При розповсюдженому раку, наявності віддалених метастазів, ураженні надключичних лімфатичних вузлів або ексудативному плевриті показана комбінована хіміотерапія. При відсутності ефекту від хіміотерапії або наявності метастазів у головному мозку опромінення дає паліативний ефект.

 

При дуже розповсюджених, неоперабельних формах рака легені з паліативною метою проводять дистанційну променеву терапію або курси хіміотерапії, іноді комбінуючи ці обидва методи. Паліативна променева терапія та лікування протипухлинними засобами дозволяють отримати тимчасове поліпшення і продовжити життя хворого.

 

Метастазування.

 

Метастазування рака легені йде як лімфогенним, так і гематогенним шляхом. Уражаються лімфатичні вузли кореня легені, середостіння, а також більш віддалені групи на шиї, в надключичній ділянці. Гематогенно рак легені поширюється в печінку, кістки, головний мозок і в другу легеню. Раннім метастазуванням і агресивним перебігом відрізняється дрібноклітинний рак.

 

Прогноз.

 

Прогноз при раку легені залежить, у першу чергу, від стадії процесу, а також від гістологічної будови пухлини - анаплазовані форми мають дуже злоякісний перебіг.

 

При недрібноклітинному раку легені виживаємість - 40-50% у I стадії і 15-30% у II стадії. В занедбаних та неоперабельних випадках променева терапія дає 5-річну виживаємість у межах 4-8%. При обмеженому дрібноклітинному раку у хворих, що одержали комбіновану хіміотерапію й опромінення, показники довготермінової виживаємості коливаються від 10 до 50%. У випадках розповсюдженого рака прогноз несприятливий.

 

Максимальна виживаємість досягається після розширеного видалення медіастінальних лімфатичних вузлів. Радикальне хірургічне втручання (пульмонектомія, лобектомія з видаленням регіонарних лімфатичних вузлів) вдається провести лише в 10-20% хворих, коли рак легені діагностовано на ранніх стадіях. При місцево-поширеній формі захворювання роблять розширену пульмонектомію з видаленням біфуркаційних, трахеобронхіальних, нижніх паратрахеальних і середостінних лімфатичних вузлів, а також, при необхідності, з резекцією перикарда, діафрагми, грудної стінки. Якщо операція неможлива через поширеність процесу або у зв'язку з наявністю протипоказань, проводять променеву терапію. Об'єктивний ефект, що супроводжується істотним симптоматичним поліпшенням, досягається при цьому в 30-40% хворих.

 

Профілактика.

 

До профілактичних мір, які варто широко проводити, відносяться своєчасне й правильне лікування різних запальних процесів у бронхах і легенях для того, щоб не допустити їх переходу у хронічні форми. Дуже важливою профілактичною мірою є відмова від куріння. Особи, які працюють на шкідливих виробництвах із високою запиленістю, повинні використовувати засоби особистого захисту у вигляді масок, респіраторів і т.п.

 

Дивись також:

Профілактика злоякісних пухлин.

Методи діагностики злоякісних пухлин.

Загальні принципи лікування онкологічних хворих.

Значення ранньої діагностики й лікування.

Догляд за хворими на онкозахворювання.

Реабілітація хворих після радикального лікування.

Листи хворих, їхніх родичів і знайомих.

 

Інші наші проекти:

Создание персональных сайтов. Быстро! Дешево! Красиво!

  Головна сторінка розділу.Додому.Структура сайта.E-mailВ початок сторінки.

Розробка, наповнення та підтримка лікаря С. Бондарева,  Україна,  Черкаси
www.sb-studio.com.ua/sb.htm
З пропозиціями та побажаннями по оформленню й наповненню звертайтесь:
s-bond@ukr.net 

Aport.ru Украинская баннерная сеть